Menu

Anhro

Wierzę w ludzi kreatywnych, zaangażowanych twórczo bez ślepego powielania. To umożliwia rozwój nie tylko w dziedzinie sztuki. Fotografia może być odzwierciedleniem naszej postawy wobec rzeczywistości lub manifestacją naszych upodobań. Decyzja należy do nas.

O mnie

Na co dzień pasjonuje mnie odkrywanie człowieka, jako jednostki żyjącej wśród innych ludzi i wewnątrz systemu. To, czym jesteśmy, jaka jest nasza kondycja, jest dla mnie źródłem inspiracji a szukanie prawdy największą przygodą. Moim marzeniem jest wykształcenie w sobie umiejętności przekazywania słów poprzez zdjęcia w taki sposób, aby można było odkrywać źródło tego, co jest na co dzień niedostrzegalne lub ukryte w podświadomości. Chcę aby ludzie doświadczali tego jak najpełniej.

Od zawsze interesowałem się magią obrazu czy to na płótnie, czy papierze fotograficznym, liczył się głównie przekaz. Nie miałem kłopotu z przystosowaniem się do tworzenia i edycji obrazów w programach komputerowych, które tylko zamieniły pędzel na bardziej wygodny od tego, który kiedyś malował po płótnie. Z czasem zafascynowało mnie coś jeszcze a mianowicie patrzenie w oczy swoim przekonaniom, ulepionym z doświadczeń własnego życia. I życie poprowadziło mnie tak, że odkrywanie własnych emocji i kwestionowanie wyuczonego trybu myślenia stało się, niepostrzeżenie, moją ulubioną rozrywką.

Na początku moja twórczość skupiona była głównie na tworzeniu obrazów olejnych i szkiców konceptualnych jednak wykonywałem je coraz rzadziej. Zależało mi bowiem na oddaniu w jak największym stopniu realności tworzonych obrazów bez względu na podjętą tematykę. Próba ujarzmienia własnych wizji, postawionych pytań, refleksji wydawała się niemożliwa lub czasochłonna dopóki nie nadarzyła się okazja sprawdzenia swoich umiejętności w dziedzinie fotografii.

Przygodę z fotografią rozpocząłem od tworzenia auto-portretów starając się jak najwierniej i jak najlepiej oddać emocje i charakter. Wiedziałem, że te elementy są bardzo ważne przy tworzeniu obrazów oddziałujących na widza i tworzeniu nici kontaktu z nim. Fotografia jest między innymi zapisem otaczającej nas rzeczywistości i jest to jej najczęściej praktykowana rola. Nie szukałem jednak samego dokumentowania emocji, charakteru napotkanych ludzi czy miejsc, tylko czegoś więcej. Fotografia konceptualna wydawała się idealnym rozwiązaniem.

Moim zdaniem tworzenie własnych wizji zawierających nasze myśli, idee i przekonania niesie ze sobą specyficzny rodzaj prezentacji czy nawet auto-prezentacji artystycznej. Fotografia konceptualna, poprzez sposób wyrażenia, pozwala nam na zadawanie jednych z najciekawszych pytań dotyczących nas samych i otaczającego nas świata. Jestem przekonany, że poprzez fotografię można nie tylko sprowokować do refleksji czy dialogu z widzem ale także podsunąć idee godne uwagi.

Myślę, że wszystkie obrazy są w pewnym stopniu chęcią manipulacji widzem. Bez względu na to czy twórca rejestruje rzeczywistość czy tworzy własną – robi to z myślą o reakcji odbiorcy. Konstruowanie kadru, umieszczanie w nim elementów wpływających na emocje, poczynając od tych pozytywnych, na negatywnych kończąc. Odpowiednia konstrukcja czyni obraz zapamiętywalnym a nasza wyobraźnia niepowtarzalnym.

Pozdrawiam
Anhro

Anhro

Andrzej Kciuk

663 103 776 (nowy numer!)

anhro@anhro.com